Öykü

Saat Kaç?

Sıcak bir yaz günü tüm bakanlar, Bay Başkanın emriyle duvarları eski devlet büyüklerinin resimleriyle kaplı olan odada toplanmış; akıllı cihazlarını kurcalayıp, kâğıtlarla ve kalemlerle oynayarak, Bay Başkanın toplantıya katılmasını bekliyorlardı.

Ülkede yaşam vardı. Kuşlar uçuyor, balıklar yüzüyor, insanlar uyuyup uyanabiliyor ve her türlü şartta yaşayabiliyorlardı. Lâkin demokrasi ihtiyacı karşılanamıyordu. Devlet; bu ihtiyacı gidermek için elinden geleni yapıyor, tüm imkânlarını seferber ediyor fakat bu ihtiyaç bir türlü tamamen karşılanamıyordu! Toplantı da buna istinaden yapılacaktı.

Belli Şeyleri Savunma Bakanı saatine baktı. Akreple yelkovanın arkasına denk gelen güneşi seyretti. Yanında oturan Milli Eğretileme Bakanı’na dönerek “Bak, saati salladığında güneş aya dönüyor!” dedi. Milli Eğretileme Bakanı saatin bu alamet-i farikasını daha yakından görebilmek için Bakan Bey’in bileğini tutarak sallamaya başladı. Bir yandan sallıyor diğer yandan çocuksu bir sevinçle “Aaa! Bak! Bak! Nasıl dönüyo!” diyordu. Bu eğlenceye diğer bakanlar da ortak olmak istediler. Birden hepsi yerlerinden kalkarak saate bakmaya ve -devlet terbiyesi gördükleri için- sırayla Belli Şeyleri Savunma Bakanı’nın bileğini sallamaya başladılar. Bay Başkan henüz gelmemişti. Belki de gelmeyecekti. Bu saatten sonra gelmese de olurdu! Yapılabilecek en iyi şey saatle oynamaktı! İyi bir şeydi. Zevkliydi de! Bakanlar kurulunun kasvetini dağıtmış, sanki huzur ve refah getirmişti! Önce bulundukları odaya, sonra tüm ülkeye…

Bakanlar böyle eğlenirken ansızın Bay Başkan girdi içeri ve sordu: “Saat kaç?”

             

Doğuhan Dağ

1986 yılının 9 Ocağında Sivas'ın Kangal ilçesinde doğdu. Aslen Kırşehir Akçakent'lidir. Çocukluğu muhtelif yerleşkelerde geçti, bu sebepten kendini bir yere ait hissedemedi. Ama en çok Çorum'un Osmancık ilçesini sevdi. Üniversite yıllarını Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde Antropolojiyle geçirdi. Mezun olmasına rağmen hayatının yarısı Antropoloji, diğer yarısı da muhtelif amaçlar içindir. Edebiyatla münasebeti fazla eskiye gitmez (8-9 yıl). Masal Fanzin'de "Ölü Cenin" ismiyle yazmışlığı vardır. Yazmayı, okumayı, koşmayı ve bisiklete binmeyi sever.

ÖncekiKerevizle Konuşmalar
SonrakiKendiliği Kamburudur Terzinin