Kısa Metraj

Jurnal | Abdulbaki Yavuz

“Otobüsler, içlerinde çokça şey saklar. Cama yapışmış dünden kalma hikâyeler vardır. Başımı dayadığımda duyduğum sesler bu lekelerden geliyor…”

Jurnal, Abdulbaki Yavuz’un 2011 yapımı, metrajı kısa fakat derinliği oldukça fazla bir film… Yönetmenin bir önceki kısası ‘Bir Kaplumbağa ile Tavşan Hikâyesi’nde kullandığı ‘hikâye anlatıcılığı’ üslubunu, bu filminde de sürdürdüğünü görüyoruz. Yavuz’un bu üslubu; bu filminde daha da oturmuş, daha da olgunlaşmış. Oyunculuklar, oluşturulan hava, renkler, tercih edilen açılar ve kamera hareketleri bunun birer kanıtı. Bu bakımdan filmin ince ince işlenerek çok iyi bir şekilde tasarlanmış olduğunu söyleyebiliriz.

Yalın, aslında hiçbir özelliği olmayan alelade hayatlarımızın anlatıcılığı ise usta oyuncu Uğur Polat’a teslim edilmiş… Film; her birimizin hayatının bir döneminde yaşayabildiği veya yaşayabileceği, bize hiç yabancı olmayan bir döngü üzerinden anlatıyor hikâyesini; her gün aynı saatte toplu taşıma vasıtalarına binip bir yerden bir yere gitmek ve ardından tekrar geri dönmek… Sadece göz temasıyla iletişim kurduğumuz diğer insanlara bir süre sonra tamamen aşina olmamız ve hiç diyaloğumuz olmamasına rağmen bu insanları ve kendimizi hep tanıyormuşuz hissi yakalamamızdan yola çıkarak; ‘insana’ odaklıyor kamerasını ve hayata dair varoluşsal endişelerimizi yansıtıyor…

Anlatıcının, isimlerini bildiği kişilerin ismini pasodan veya ellerindeki herhangi bir evraktan okuyarak bildiği, Mehtap hariç diğerlerinin ismini ise hiç bilmediği gibi ince bir detay var filmde. Bu bakımdan mutlak mantık çerçevesinde incelediğimizde hikâyeyi, belki de anlatıcı, Mehtap dışındaki kimsenin hakiki hikâyesini bilmiyor. Ancak iyi bir gözlemciyseniz şunu bilirsiniz ki, insanlar görünümlerinden ya da davranışlarındaki en küçük ayrıntıdan, düşünce dünyalarına ve hayatlarına dair pek çok detayı sözsüz yansıtabilen varlıklardır. Zaten aynı otobüste birlikte yolculuk eden ve her birini alt tabakaya dahil olarak sınıflandırabildiğimiz bu insanların yazgıları birbirine ne kadar uzak olabilir ki?

             

Ali Küçük

İstanbul doğumlu. Kısa metraj sinema ve reklam yönetmeni. Bazı süreli yayınlarda öykü, şiir ve denemeleriyle yer aldı. Şu an şiir, öykü ve senaryo yazımının yanı sıra İngilizce öğretmenliği yapıyor...

ÖncekiSite - I
SonrakiÇocuk